Dworzec tatrzański – miejsce spotkań od 1882 w Zakopanym

18 kwietnia 2022 by Brak komentarzy

Dworzec Tatrzański w Zakopanym – to miejsce, które zostało uroczyście otwarte pod koniec XIX wieku, a od tego czasu stało się jednym z najważniejszych punktów dla turystów, górali oraz lokalnej ludności. Do dzisiaj przez drukowany na jego murach napis “Via Appeldeo”, przypomina o wieloletniej historii i roli tego miejsca.

Od 1882 roku Dworzec Tatrzański jest główną stacją ruchomą na terenie Małopolski i Sląska. Obecnie dworzec kolejowy pełni ważną funkcję, ponieważ jest ważnym elementem komunikacyjnym łączącym Zakopane z innymi regionami w Polsce oraz innymi państwami Europy.

Dzięki przebudowie odbywającej się w latach 1902-1904, dworzec otrzymał reprezentacyjny charakter. Jego dach i szeroko rozpowszechniony styl budynku austriackiego uczynił go sercem magii Zakopanego. Budynek był perfekcyjnie proporcjonalny i cieszył oko dwukolorowymi fasadami – biało-czerwonym. Fasada umieszczona była w bardzo pięknym miejscu otoczonym sosnami, a mały taras widokowy pozwala do dziś na obserwowanie górskich krajobrazów.

Nie tylko sam dworzec przyciąga turystów do Zakopanego, ale również cenne artefakty reklamowe pochodzące z początków istnienia tego budynku. Warto zobaczyć stare tablice informacyjne oraz lampy oraz chodnikowe, aby uświadomić sobie jak ten budynek został przedstawiony w czasach jego powstania.

Tak więc, jeśli planujesz wizytę do Zakopanego, z całą pewnością powinieneć odwiedzić Dworzec Tatrzański – miejsce spotkań od 1882 roku. Świadectwo dawnej magii historycznego budynku i piękna okolicy sprawi, że nawet krótki postój będzie cenny.

Tatrzański Dworzec w Zakopanem to miejsce, które ma długą i interesującą historię. Został otwarty w 1882 roku jako punkt wymiany kolei między czechosłowackiem Królewskim a Galicją. Od tego czasu zmieniał się on nie tylko zewnętrznie, ale również funkcja, jaką pełnił dla społeczeństwa.

Dziś Tatrzański Dworzec służy jako punkt spotkań, w którym wspaniałe herbatki są uatrakcyjnione przez unikalne wystroje sprawia, że jest to idealne miejsce, aby spędzać czas na rozmowach z przyjaciółmi i/lub rodziną. Można tu spotkać ludzi z różnych krajów pochodzących z dawnego Królewskiego czechosłowackiego, a stoliki z zdrowego jabłka ze sklepu obok to tylko dodatkowy powód do wizyty.

Dziś Tatrzański Dworzec oferuje również mniejsze atrakcje takie jak tarasy widokowe i sale ekspozycyjne przedstawiające odpoczynek oraz oferty turystyczne. Jest to idealne miejsce do odkrycia całego piękna Tatry i podziwiania vista majestatycznych górskich panorama.

Można powiedzieć, że Tatrzański Dworzec służy zarówno za historyczny meczet jak i centrum edukacji do poznania otaczającego regionu Zakopanego, dlatego też nadal brał udział we wszelkich regionalnych pracach promocyjnych. Polecam go każdemu, kto chce poczuć magię Zakopanego i ma ochoty na obszerną lekcję o regionie oraz dawnych stronnikach Królestwa Czeskiego.

Dworzec Tatrzański w Zakopanem to jedno z najstarszych miejsc spotkań turystów od czasów otwarcia w 1882 roku. Wtedy to Królewska Komisja ds. Kolei i Dróg Powrotnych wybudowała go, aby ułatwić poruszanie się po Tatrach oraz zapewnić mieszkańcom dostęp do lepszych szlaków turystycznych.

Od tego czasu Dworzec Tatrzański stał się sercem miasta i popularnym punktem spotkań dla wszystkich, którzy przybywają z zakrojonymi na szerszą skalę planami podróżowania po górach. Co dziwne, mimo ewolucji turystyki, stał się jednym z mniej poddawanych modernizacji miejsc publicznych w Zakopanem. Większość elementów pierwotnego projektu infrastruktury pozostała nienaruszona do dziś.

Obecność dworca Tatrzańskiego we współczesnym Zakopanem jest jednym z najbardziej wartościowych symboli historii miasta. Pokrywy śnieżne co jakiś czas okazują swoje łaskawe oblicze i pozwalają spojrzeć na dworzec jaki prezentował się setki lat temu. Dzisiaj możemy się cieszyć korzystaniem z unikalnych historii miejsca i traktować to jako inspiracje do podróży po całych Tatrach, a może nawet Europie.